Arhiv razmer GPS podatki   Napiši obvestilo    Prijava  Gorniški oglasi TS kažipot  TK Gora  e-Gora
četrtek 25.april 2024 - 06:29 i Informacije

Razmere v gorah

RSS podatki
Vseh zadnjih 20 prispevkov
Iskanje po bazi podatkov

Prispevki zadnjega meseca: (31)



Pri Zeusu na zajtrku - Olimp (Aleš, 01.05.2003)


Jedilnega lista vam sicer ne izdam, lahko pa povem, da so tudi tam praznovali praznik dela, tako da nam je stregla kar Venera, Dioniz je privlekel par sodov, Had je poskrbel za klimo...
Glede na to, da je postajalo v dolini (Meteori) precej vroče in da smo se že dlje časa menili, da je treba ta hrib nujno odsmučat, in da smo imeli s seboj komplet zimsko opremo, je bil izlet kar nekako samoumeven. Tako smo se v sredo popoldne odpeljali v dveh skupinah (ena je napadla z JZ, druga pa s severne strani) odpeljali proti Olimpu. Že od daleč se vidi, zakaj se je zdel Olimp Grkom zmeraj nekaj posebnega, saj daleč naokrog ni hriba, višjega od 1500m. Vsega Olimpa je za približno pol Kamniških Alp, sestavlja ga ca 8 vrhov, vsi nad 2700m (glavni vrh je visok 2917m, naš smučarski pa 2904m)
Klasičen zimski pristop, ki si ga je izbrala naša skupina, se začne z JZ strani v vasi Stamos z dobrih 15 km dolgo "njivo" (tudi pol metra globoke kolesnice tovornjakov), ki pripelje do vojaške baze na ca 1800 m. Do tam smo že srečali prve jezike snega.
V bazi smo se morali javiti (nujno je treba imeti s seboj potne liste) in malo pred osmo zvečer začeli hoditi. Cilj prvega večera je bil bivak na 2400m, na koncu smučišča (Olimp je po konfiguraciji nekako podoben Viševniku - spodaj vojaška baza, dve vlečnici, potem pa naprej hrib).
Uporaben sneg za hojo s psi se je začel na ca 1900m in smo počasi drsali (vsaj nekateri, smo imeli tudi dva mučenika pešca) navkreber, s precej težkimi nahrbtniki, saj je bilo treba prinesti tudi vso vodo za dva dni, splane vreče, kuhalnik... Vmes se je spustil mrak, vendar je bila noč dovolj svetla, da smo svetilke prižgali le občasno. Še pa vleče teh 600m", smo si mislili vsak pri sebi, ko smo ob 23h končno prišli do bivaka. Ampak ne do pravega, tistega na 2400m smo uspešno zgrešili, znašli pa smo se na prvem vrhu, 2800m). Nauk: bivak, ki ga vidiš iz baze in stoji na vrhu hriba, ni tisti, ki je na koncu žičnice.
Po župci in solidno prespani noči smo se ob ca 7h odpravili v precejšnjem (ca 60 km/h), vendar toplem vetru po grebenu malo (150m) navzdol, vmes pojahali še en vrh ca 2800m, na desni se je bleščal sončni vzhod v Egejskem morju. Ob ca 8.30h smo stopili na vrh, poslikali, posneli, gledali, kje se bo severna ekipa uspela prebiti (na severno stran je kar nekaj grap, sicer pa ca 500m visoka stena) in nato počasi odsmučali, oddeskali, odbigfutkali in odpodplatali navzdol.
Sneg je bil zgoraj tak kot mora biti, skorja je večinoma držala, le tu in tam si potonil. Tako do grebena, kjer smo si izbrali ca 400m flanko, ki je obrnjena proti zahodu. Če si našel pravi (=lepo pomrznjen) jezik snega, je bila smuka sama uživancija. Po dolini in nato po smučišču navzdol pa je bil sneg sicer moker, vendar predelan do tal, tako da se je dalo narediti kar nekaj carving zavojev. In vmes seveda tuliti od samega navdušenja. Glede na razliko v hitrosti v primerjavi s pešci sem zagnal narbtnik ob najbližji steber žičnic, še enkrat nataknil pse in do 2400m ponovno navkreber. Pa spet dol do nahrbtnika na 1900m, kjer je bilo smuke nekako konec.
Na splošno je področje Olimpa izjemno perspektivno za turno smučanje, večina vrhov je kopastih, flanke do 30 stopinj, se pa vmes, posebej na severne strani najde tudi kakšna bolj strma grapa. Sneg se predela percej hitro, paziti je potrebno na vreme, saj je Olimp samo 20 km oddaljen od morja in se zelo hitro skuha kakšna nevihta. V bivaku na 2800m so (sicer precej vlažne) odeje, tako da se da prenočiti tudi brez spalne vreče. V ugodnih snežnih pogojih se da prismučati skoraj do morja, kar pomeni več kot 2500m višinske razlike. Po mojem občutku je optimalno obdobje februar in marec, ko zapade dovolj snega (še zdaj ga je bilo, razen na grebenih, več kot 2 metra in tudi več kot pri nas). V novem snegu zna biti precejšnja nevarnost plazov, čeprav nekih večjih plaznic nismo opazili.
Če koga še kaj zanima, naj napiše mail. Za vas smo po snegu plesali siratakis Jure, Aleš, Matija, Mare in Aleš.



 
 



Sistem Gora
Copyright 2004 - FranceS



***pico
3.140.185.123(0)
1184209 (664451,196,519562)
1145055 (642997,66,501992)
razmere.e-gora.si