RSS podatki
Vseh zadnjih 20 prispevkov
Iskanje po bazi podatkov
Novejši prispevki: (30)
- Vzhodni greben Kaptanske glave (Vital, 21.06.2026)
- Ledenik pod Skuto (Matjaž, 21.06.2026)
- Velebit (Status_connected, 14.06.2026)
- Ledine (Ales_S, 06.06.2026)
- Südliche Pfandlschartenkees in Schartenkopf (Ales_S, 31.05.2026)
- Kloben in Spielmann (Ales_S, 30.05.2026)
- Ledenik pod Skuto (Matjaž, 26.05.2026)
- Papoutsokriftis 723 (Status_connected, 24.05.2026)
- Amoudia 900 (Status_connected, 25.05.2026)
- Schwartzhorn (Matjaž, 24.05.2026)
- Fourni (Status_connected, 23.05.2026)
- Pounta 906 & Mikri Pounta 800 (Status_connected, 21.05.2026)
- Melissa 1011 (Status_connected, 20.05.2026)
- Efanos 1037 & Tsolios 1020 (Status_connected, 19.05.2026)
- krvavec (Matjaž, 17.05.2026)
- Ypsario 1208 & Profitis Ilias 1109 (Status_connected, 15.05.2026)
- Koelnbreispitze (Vanja_Starčević, 10.05.2026)
- Mittleres Schwarzhorn (Debeli_Kamen, 09.05.2026)
- Kölenbreinspitze (Ales_S, 09.05.2026)
- Ledenik pod Skuto (Matjaž, 09.05.2026)
- Prestreljeniško Okno (Tomaž_Šolar, 09.05.2026)
- Zgornje Ravni (Čeha, 08.05.2026)
- Šija (Matjaž_Duh, 02.05.2026)
- Kolnbrein (Vital, 03.05.2026)
- Savinjsko sedlo (Matjaž, 02.05.2026)
- Schaufelspitz 3333 & Hnt. Daunkopf 3225 (Status_connected, 02.05.2026)
- Mala Mojstrovka (Čeha, 01.05.2026)
- Wilder Pfaff 3458 (Status_connected, 01.05.2026)
- Sedlo Uršič (Mirov, 30.04.2026)
- Krvavc Dolga njiva (Matjaž, 30.04.2026)
|
Chimgan, Tyan -Shan, Uzbekistan (Vital, 02.02.2025)
Mislim , da je dal idejo za Uzbekistan Pavle, ki pa žal letos ni mogel z nami. Čeprav smo vedeli, da je to področje z malo padavinami , da so zime relativno skromne s snegom, smo upali , da bo ratalo.
Torej štart iz Brnika - Istanbul -Taškent. V urejeni ( beri bogati ) prestolnici nas je čakal mini bus in prijazna Katja iz agencije SKIFTOURS iz Tomska in vodnik Anton. Sledil je premik cca 120 km v gorsko vasico Chimgan na višini 1500 m , kjer nas je čakala urejena "dača", s savno , bazenom in raskošnimi prostori.Tukaj se prične gorovje TYAN-SHAN , ki se vleče še preko Kirgizije , vse do Kitajske, kjer se konča z očakoma Pik Pobedi in Khan Tengri.
Takoj po prihodu smo ugotovili , da naši strahovi okoli snega niso bili zastonj. Prisojna pobočja so tam do 2000 m izgledali precej žalostno- malo snega, severna pobočja pa so bila lepo zalita. Za prvi dan smo se z vodnikom Antonom dogovorli za bližnji dva tisočak- da sprobamo opremo teren in sneg. Takoj smo ugotovili , da se na severnih pobočjih skriva odličen pršič - po rusko "puhek ". Seveda smo hrib ponovili 2x i se nazadnje pripeljali na konec vasi, kjer so se otroci sankali med kmetijami,kot pri nas na Štajerskem pred 50 leti. Skromno, vendar domače, prijetno.
Napoved za naslednje dni je bila dobra , zato smo se naslednji dan takoj podali na greben velikega Chimgana. Zgodba se je ponovila , prisojne strani "neužitne ",snega malo in še ta napol predelan, severna pobočja pa neverjetno zalita s pršičem. Anton je izbral lepo severno flanko- vse je bilo še nevoženo.Kljub temu , da je prerez in test kazal relativno varne razmere , se je Anton prekrižal in nekaj zamomljal , preden je štartal v prvi zavoj. No stisk v grlu je po zavoju,dveh popustil in prepustili smo se omamnim mehkim zavojm v dolino. Strmo, vedar enkratno.
V torek je sledil mali Chimgan , kjer se je zgodba ponovila.Severna poboča so nudila enkratno smuko po nezvoženem pršiču. Seveda smo zadevo 2x ponovili. Z Bogdanom sva potem zlezla še na vrh malega Chimgana ( zadnjih 10 m se ne da -so skale ), nič posebnega- rekel bi brez veze.
V sredo smo se odločli, da gremo pogledat osredje smučišče v Uzbekistanu , kjer ima " dačo " tudi predsednik in tam smuča vsa elita . Torej smučišče AMIRSOY, z novo gondolo Doppelmayer smo se potegnili na vrh cca 2300 m . Premik po grebenu slab km na zahod , nato je Anton zopet določil severno poboče in zgodba se je ponovila . Pršič , nato vzpon povno na vrh in še enkrat po pršiču v dolino. Zadjno furo smo naredili po pisti , ropotalo in šktalo je kot na Veliki Planini pred 50 leti.
Danes smo ponovili severno pobočje iz grebena velikega Chimgana. Človek ne more veerjeti - pršič kar vstraja. Verjetno zaradi hladnega in suhega ozračja.
Pozabil sem omeniti, da si po vsaki turi privoščimo pivo in shashlik v prijetnem bifeju , ki ga je priporočal Anton.
V soboto sledi povratek , za jutri pa imamo še v planu ponovno mali Chimgan , kajti severnh flank je neomejeno in " puhek" čaka.

|